Konstrukcje stalowe uznawane są za bardzo mocne, stabilne oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo szybko powstają z nich choćby hale magazynowe. Jednak ten materiał ma także pewną wadę, a mianowicie może ulegać korodowaniu. Dlatego konstrukcje stalowe wymagają szczególnej ochrony. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.
Ocena stanu technicznego konstrukcji stalowych
Nim wybierzecie odpowiednie zabezpieczenie, niezbędne jest przeprowadzenie oceny stanu technicznego konstrukcji stalowej. Oznacza to, że trzeba dokonać analizy ścieżki obciążenia, przeanalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Przeprowadza się oględziny, poszukując potencjalnych uszkodzeń czy awarii. Osoby wykonujące ocenę stanu technicznego analizują także sposób, w jaki najlepiej zabezpieczyć konstrukcję. Bierze się pod uwagę badania nieniszczące, czyli właśnie oględziny, a także niszczące, które określają stan materiału. Oznacza to, że próbki poddaje się zniszczeniom i na ich podstawie analizuje się potencjalne zagrożenia. Szczególnie istotne są testy korodowania, rozciągania czy twardości.
Ochrona konstrukcji metalowych – o czym trzeba pamiętać?
Konstrukcje metalowe wymagają właściwego zabezpieczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że każdego roku wykorzystuje się coraz więcej milionów ton stali do budowy różnego rodzaju konstrukcji, w tym nawet tych należących do architektury użytkowej. Niestety stal jest podatna na rdzewienie, a ponadto przy wysokich temperaturach szybko traci swoje właściwości. Na szczęście dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można zwiększyć jej wydajność. Zastosowanie mają np. zaprawy ogniochronne. Składają się między innymi z włókien cementowych, gipsu oraz wermikulitu. Co ważne cechuje je także estetyczne wykończenie. Oczywiście można zastosować także farby ognioochronne, które szczególnie sprawdzają się na powierzchni budynków użytku publicznego. Malowanie antykorozyjne jest także niezwykle ważne. Można wykorzystać metodę na mokro, która szczególnie polecana jest do zabezpieczenia czy renowacji hal bądź mostów. Wykorzystuje się płynną farbę, a ilość warstw zależy od stanu technicznego materiału, ale i warunków, jakim może zostać poddany. W miejscach, gdzie występuje naprawdę duża wilgoć często stosuje się kilka warstw. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, a mianowicie kolejną warstwę nakładamy dopiero wtedy, gdy poprzednia całkowicie wyschnie.
Wybór odpowiedniej metody renowacji konstrukcji stalowych
Stal pod wpływem wilgoci, ale też wody może ulegać uszkodzeniu i rdzewieniu. Choć korozja pojawia się stopniowo, to jednak proces może znacząco przyspieszyć. Nasłonecznienie w połączeniu z wilgocią ma na to wpływ. Bardzo dobrze sprawdzi się malowanie antykorozyjne. Do tego celu wykorzystuje się wytrzymałą i elastyczną powłokę. Można ją nakładać bezpośrednio na rdzę. Kolejnym świetnym produktem są farby gruntujące, które wykorzystuje się do konstrukcji stalowych zewnętrznych. Można też zdecydować się na podkłady antykorozyjne tworzące matową powłokę.
Jak przygotować powierzchnię do malowania farbami antykorozyjnymi?
Ochrona konstrukcji metalowych jest niezbędna dla zachowania ich parametrów wytrzymałościowych, a także bezpieczeństwa. Jednocześnie trzeba pamiętać, by odpowiednio przygotować powierzchnię. Najlepiej więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a także nierówności. Można także wykonać piaskowanie podłoża. Na powierzchni nie może znajdować się pył ani luźna powłoka malarska czy zgorzelina walcownicza. Do czyszczenia najczęściej stosuje się urządzenia z rotacyjną dyszą, przy czym ciśnienie nie powinno być niższe niż 300 bar. Należy wiedzieć, że taka metoda czyszczenia usunie też luźną rdzę.
Jakie farby antykorozyjne wybrać do konstrukcji metalowych?
Farbę należy dobierać, biorąc pod uwagę korozyjność środowiska. Zastosowanie ma norma PN-EN ISO 12944-2, gdzie:
- C1 dotyczy środowiska mało podatnego na korodowanie.
- C3 oznacza środowisko średnio podatne na korodowanie. Mogą w nim występować emisja gazów agresywnych czy zmiany temperatury w wyniku dużego nasłonecznienia.
- Najbardziej narażone na korodowanie są konstrukcje, gdzie korozyjność środowiska jest duża lub bardzo duża, a więc C4 lub C5.
Właśnie biorąc pod uwagę korozyjność środowiska, trzeba dobierać farby antykorozyjne. Do wyboru są te jednoskładnikowe, czyli gotowe do malowania, a także dwuskładnikowe, wymagające wymieszania, składające się z utwardzacza i bazy. Trwałość antykorozyjna powłok malarskich może być krótka, a więc wynosząca do 7 lat, średnia, czyli od 7 do 15 lat, a także długa, czyli od 15 do 25 lat. Bardzo długa odporność dotyczy trwałości powyżej 25 lat.