Malowanie ogniochronne drewna
Malowanie ogniochronne drewna ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wykonanych z niego konstrukcji. By proces ten przyniósł oczekiwane rezultaty, należy przeprowadzić go zgodnie ze ściśle określonymi zasadami i z użyciem odpowiednio dobranych preparatów. Jak przebiega? Jakie czynniki mają wpływ na końcowy efekt?
Malowanie ogniochronne drewna a przepisy
Ogniochronne malowanie drewna używanego jako materiał jest wymagane przez przepisy. Zapisy na ten temat zawarto przede wszystkim w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690). Mówi ono, że główna konstrukcja nośna, konstrukcja i przekrycie dachu, strop oraz ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz przekrycie dachu muszą cechować się określoną nośnością ogniową, rozumianą jako zdolność do wytrzymania naporu ognia przez określony czas wyrażony w minutach.
Malowanie ogniochronne drewna – najważniejsze zasady
Właściwe proporcje
Preparaty do zabezpieczenia drewna przed ogniem dystrybuowane są w postaci suchej. Przed ich aplikacją należy rozcieńczyć je w wodzie, zachowując proporcje wskazane przez producenta. Dobór nieodpowiednich proporcji rozcieńczalnika i koncentratu może skutkować trudnościami z aplikacją i brakiem oczekiwanej ochrony.
Odpowiednie zabezpieczenie
Rozcieńczane w wodzie preparaty do ochrony drewna przed ogniem mogą być wypłukiwane przez deszcz. W przypadku elementów znajdujących się na zewnątrz pomieszczeń konieczne jest więc zabezpieczenie za pomocą dodatkowej warstwy impregnatu wodoodpornego lub preparatu ochronno-dekoracyjnego.
Impregnacja drewna a dekoracyjność
Większość impregnatów ogniochronnych do drewna ma kolor zielony lub czerwony. W przypadku elementów konstrukcyjnych zabarwienie nie ma dużego znaczenia, ale jeśli drewno ma pełnić także funkcje dekoracyjne, należy zaimpregnować je środkiem bezbarwnym.
Malowanie ogniochronne – impregnacja drewna
Niezabezpieczone drewno jest materiałem palnym, a w przypadku pożaru przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Ten problem można jednak w znacznym stopniu wyeliminować poprzez malowanie ogniochronne. Szeroko stosowane w budownictwie drewno sosnowe po tym zabiegu osiąga klasę reakcji na ogień B-s2, d0. Znacząco zmniejsza to ryzyko osiągnięcia przez pożar dużych rozmiarów, m.in. dzięki brakowi unoszących się powietrzu płonących cząsteczek.
Malowanie ogniochronne – jak przygotować drewno?
Skuteczność malowania ogniochronnego drewna w ogromnej mierze uzależniona jest od właściwego przygotowania surowca. By preparat mógł głęboko wniknąć w jego strukturę, drewno powinno być czyste i suche. Poziom wilgotności nie może być niższy niż 10 proc. Optymalna wartość wynosi jednak 28 proc. W takim drewnie środek wniknie na głębokość od 4 do 6 milimetrów, podczas gdy przy wilgotności 12 proc. głębokość nie przekroczy 3 milimetrów.
Malowanie ogniochronne drewna – metody
Metoda ciśnieniowa
Ta metoda stosowana jest w tartakach oferujących surowiec w postaci już zaimpregnowanej.
Metoda natryskowa
Sposób umożliwiający malowanie drewna zarówno przed, jak i po montażu z użyciem za pomocą urządzeń ciśnieniowych.
Metoda zanurzeniowa
Umożliwia impregnację drewna przed jego montażem. Polega na zanurzeniu drewnianych elementów w rynnach lub wannach wypełnionych roztworem preparatu zabezpieczającego.
Metoda smarowania
Malowanie ogniochronne drewna tą metodą polega na naniesieniu preparatu ochronnego z użyciem pędzla lub wałka.
Skuteczne ogniochronne malowanie drewna
Malowanie ogniochronne drewna wymaga sporej wiedzy i umiejętności. By proces ten przyniósł oczekiwane efekty, konieczny jest odpowiedniego preparatu i metody. Jako że ochrona przed pożarem jest jednym z fundamentów bezpieczeństwa budynku, zadanie to warto powierzyć profesjonalistom.