Malowanie ogniochronne betonu
Chociaż sam beton jest niepalny i wolno się nagrzewa, wykonane z niego konstrukcje zawierają elementy podatne na zapłon. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed ogniem. Umożliwiają to specjalne preparaty do malowania ogniochronnego betonu. Jak działają i w jaki sposób są aplikowane? Kiedy ich stosowanie ma największe znaczenie?
Malowanie ogniochronne betonu – czemu jest ważne?
Jak już wspomnieliśmy, sam beton nie wymaga ochrony przed ogniem. Wiele technik budowlanych zakłada jednak użycie wzmocnień zawierających materiały, które mogą podlegać zapłonowi. Chodzi przede wszystkim o maty i taśmy klejone, które wzmacniają stropy i inne przegrody, zwiększając ich zdolność do przenoszenia różnych obciążeń. Użyte do ich produkcji kleje cechują się jednak niską odpornością ogniową. By zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowania, obiektu, należy zastosować ogniochronne malowanie betonu.
Jak przygotować beton do malowania ogniochronnego?
Usunięcie starych powłok
By farba ogniochronna dobrze przylegała do betonowego podłoża, musi ono być dokładnie oczyszczone. Jeśli znajdują się na nim fragmenty starych powłok, należy je starannie usunąć.
Usunięcie ubytków
Wyszczerbienia, pęknięcia i szczeliny na powierzchni betonu utrudnią przyleganie farby ogniochronnej. Przed przystąpieniem do malowania, należy więc naprawić wszystkie uszkodzenia.
Wyrównanie powierzchni
Beton malowany farbą ogniochronną musi być idealnie wyrównany. By zapewnić oczekiwaną przyczepność preparatu, konieczne jest wyszlifowanie malowanej powierzchni.
Usunięcie zanieczyszczeń
By pozbyć się pyłu, tłuszczu i innych zanieczyszczeń utrudniających przyleganie farby, należy umyć powierzchnię betonu z użyciem np. myjki ciśnieniowej.
Malowanie ogniochronne betonu a przepisy
Malowanie ogniochronne betonu to nie tylko wyraz troski o bezpieczeństwo użytkowników obiektu oraz zgromadzonego w nim mienia. To również działanie ułatwiające dostosowanie go do norm budowlanych. Chodzi przede wszystkim o Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690), które określa m.in. nośność ogniową poszczególnych elementów budynku.
Kiedy konieczna jest dodatkowa ochrona przed ogniem?
Na malowanie ogniochronne należy zdecydować się przede wszystkim, jeśli betonowa konstrukcja zawiera elementy zbrojenia doklejanego. Na nośność ogniową betonu wpływa ona negatywnie przez:
zawartość klejów i żywic epoksydowych. Już w temperaturze 50 stopni może dojść do ich zeszklenia, co ma niekorzystny wpływ na wytrzymałość konstrukcji;
podatność na degradację w wysokich temperaturach. W razie pożaru włókno szklane stanowiące podstawę tego typu zbrojeń może tracić sztywność, co prowadzi do osłabienia całej konstrukcji i zwiększa ryzyko zawalenia.
Malowanie ogniochronne betonu – najważniejsze metody
Malowanie natryskowe
Polega na rozpyleniu farby za pomocą specjalnych pistoletów. Dzięki dużej wydajności sprawdza się przy malowaniu dużych powierzchni – np. hal przemysłowych.
Malowanie ogniochronne betonu – bezpieczeństwo obiektu
Betonowe konstrukcje pokryte farbą ogniochronną zapewniają dużo wyższy poziom bezpieczeństwa eksploatacji. Dzięki ochronie podatnych na ogień elementów, takich jak zbrojenia doklejane, malowanie ogniochronne skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków pożaru.
Malowanie pędzlem
Stosowane przede wszystkim w przypadku miejsc trudno dostępnych, takich jak narożniki czy krawędzie ścian. Pędzel doskonale sprawdza się też w przypadku detali o nietypowych lub nieregularnych kształtach.
Malowanie wałkiem
Metoda cechująca się wysoką wydajnością i łatwością nanoszenia farby. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku malowaniu dużych powierzchni – sufitów, podłóg i ścian.