Obróbka strumieniowo-ścierna – kluczowy etap przygotowania powierzchni do aplikacji powłok ochronnych

Do prawidłowego przeprowadzenia procesu malowania lub galwanizacji elementów konstrukcji stalowych zawsze trzeba zacząć od oczyszczania powierzchni. To niezbędne. W przeciwnym razie farby antykorozyjne lub ognioochronne nie będą dobrze przylegać do bazowego materiału. To może doprowadzić do tego, że wykonana nawierzchnia nie utrzyma swojej docelowej trwałości. Przed przystąpieniem do procesu aplikacji powłoki ochronnej niezbędne jest wykonanie obróbki strumieniowo-ściernej. Na czym to polega i jak przebiega oczyszczanie? Przejdź dalej i dowiedz się więcej.

Obróbka strumieniowo-ścierna – dlaczego jest niezbędne przy zabezpieczaniu powierzchni stalowych?

Przed realizacją takich usług jak malowanie ognioochronne konstrukcji stalowych niezbędne jest usunięcie z powierzchni zabezpieczanego materiału starych powłok np. lakierniczych. Kompleksowa obróbka strumieniow-ścierna pozwala na przygotowanie nawierzchni do nałożenia warstwy ochronnej np. powłok malarskich lub ocynku. Takie działania są niezbędne, aby zapewnić trwałość nałożonej powłoki zabezpieczającej.

Im lepiej przygotowana powierzchnia, tym lepsza przyczepność nowej powłoki. Dodatkowo w ten sposób eliminujemy ryzyko występowania korozji podpowierzchniowej (przygotowanie nie ma wpływu na występowanie korozji podpowierzchniowej) . Ta mogłaby doprowadzić do „puchnięcia” nowej powłoki ochronnej i konieczności ponownego wykonania procesu zabezpieczenia od początku.

Jak działa obróbka strumieniowo-ścierna? Etapy przygotowania powierzchni stalowych

Przed realizacją takich usług jak malowanie dachów (Śląsk) lub nałożenie powłok ognioochronnych na konstrukcje stalowe, niezbędne jest przeprowadzenie procesu obróbki strumieniowo-ściernej. Tylko w ten sposób można odpowiednio przystosować nawierzchnię do zespojenia z nowym surowcem zabezpieczającym np. przed korozją.

W praktyce przygotowanie powierzchni konstrukcji do malowania lub galwanizacji przebiega następująco:

  1. Ocena stanu powierzchni

Dokładne sprawdzenie poziomu korozji, obecności starych powłok oraz rodzaju zanieczyszczeń.

  1. Oczyszczenie wstępne

Usunięcie luźnych zanieczyszczeń, olejów za pomocą detergentów lub rozpuszczalników.

  1. Zabezpieczenie elementów niepodlegających obróbce

Maskowanie delikatnych części za pomocą taśm ochronnych, folii lub specjalnych osłon.

  1. Przeprowadzenie obróbki strumieniowo-ściernej

Kierowanie strumienia ścierniwa na powierzchnię pod odpowiednim kątem. Dzięki temu zapewniamy równomierne czyszczenie powierzchni.

  1. Kontrola jakości

Ocena efektów, sprawdzenie jednolitości chropowatości oraz zgodności z wymaganiami technicznymi.

Po procesie obróbki strumieniowo-ściernej należy uzupełnić wżery i uszkodzenia np. konstrukcji stalowych. Po ponownym oczyszczeniu, wygładzeniu i odtłuszczeniu można przeprowadzić malowanie konstrukcji stalowych lub cynkowanie.

Rodzaje zanieczyszczeń usuwanych podczas obróbki strumieniowo-ściernej

Obróbka strumieniowo-ścierna to wszechstronna technika umożliwiająca usuwanie szereg zabrudzeń i starych powłok z powierzchni materiału poddawanemu ponownej obróbce. W ten sposób możemy przygotować powierzchnię do dalszych etapów obróbki, takich jak malowanie, nakładanie powłok antykorozyjnych czy renowacja.

Zanieczyszczenia, które są skutecznie usuwane przez obróbkę strumieniowo-ścierną to:

  • rdza;
  • stare powłoki lakiernicze;
  • tłuszcze i osady oleiste;
  • naloty wapienne i solne.

Ścierniwo pod odpowiednim ciśnieniem nie uszkodzi powierzchni czyszczonego materiału, pozwalając jednocześnie na precyzyjne oczyszczenie nawet trudnodostępnych elementów konstrukcyjnych.

Obróbka strumieniowo-ścierna a ochrona antykorozyjna – skuteczna tarcza dla stali!

Technika obróbki strumieniowo-ściernej pod wysokim ciśnieniem pozwala na przygotowanie powierzchni stal tak, aby była odpowiednio szorstka i równa do przyjęcia nowej powłoki ochronnej. W przypadku czyszczenia stali stosuje się głównie: piasek kwarcowy, śrut stalowy (śrutowanie), korund oraz szkło (szkiełkowanie).

W praktyce poprzez obróbkę strumieniowo-ścierną stali uzyskujemy idealnie przygotowaną powierzchnię konstrukcji np. do malowania hal przemysłowych (Małopolska) lub malowania konstrukcji stalowych (Śląsk). Takie działania powodują: zwiększenie skuteczności nowych powłok ochronnych, lepsze przyleganie np. farby antykorozyjnej, mniejsze ryzyko występowania np. korozji podpowierzchniowej.

Czy obróbka strumieniowo-ścierna jest bezpieczns dla stalowych elementów konstrukcyjnych?

Tak, o ile czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych (Małopolskie) jest realizowane przez doświadczone osoby. Kluczowy jest dobór ścierniwa o odpowiedniej gradacji oraz optymalnej mocy wiązki powietrza ze ścierniwem.

Dlaczego obróbka strumieniowo-ścierna jest niezbędna przed procesem cynkowania lub malowania?

Tylko w ten sposób można uzyskać idealnie czystą i gładką powierzchnię, do której będzie przylegać nowa powłoka ochronna.

Czy podczas obróbki strumieniowo-ściernej da się usunąć korozję ze stali?

Oczywiście, że tak. To proces, który usuwa nie tylko zabezpieczenia i stare powłoki malarskie, ale także ogniska korozji.

Zadbaj o trwałość i bezpieczeństwo swoich konstrukcji!

Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z profesjonalnych usług obróbki strumieniowo-ściernej i malowania ochronnego.

Zobacz również