Przegląd rozwiązań w hydroizolacji dachów płaskich

Dachy płaskie cieszą się sporą popularnością w nowoczesnym budownictwie, lecz wymagają unikalnych rozwiązań w zakresie hydroizolacji. Przez lata w tym celu najczęściej wykorzystywana była papa asfaltowa klejona na lepik. Od tego czasu pojawiło się jednak wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty zarówno pod względem efektywności, jak i estetyki. Jakie rozwiązania stosuje się obecnie w hydroizolacji dachów płaskich? Odpowiadamy.

Dlaczego hydroizolacja jest tak istotna w przypadku dachów płaskich?

Hydroizolacja to część budynku odpowiadająca za zabezpieczenie go przed wodą i wilgocią. Najczęściej jest jedną z ostatnich warstw, dzięki której woda pochodząca np. z deszczu nie wnika głębiej. Odpowiednia warstwa hydroizolacyjna jest niezwykle istotna przypadku płaskich dachów ze względu na ich unikalną konstrukcję. Charakteryzuje je niewielkie nachylenie. Z tego powodu wody opadowe wolniej spływają z powierzchni dachu.

Przez to, że dachy płaskie są dłużej narażone na wpływ spływającej wody, wymagają skuteczniejszej warstwy hydroizolacyjnej. W innym wypadku woda może zacząć wnikać w głąb struktury dachu i dotrzeć np. do warstwy termoizolacyjnej. Tym samym wywrze wpływ na efektywność cieplną domu i zwiększy rachunki za ogrzewanie. Woda odkładająca się w dachu to także zagrożenie ze względu na zwiększone obciążenie na jego konstrukcję nośną.

Metody hydroizolacji dachu płaskiego

Inwestor ma wiele opcji przy wyborze hydroizolacji dachu płaskiego. Najłatwiej jest podzielić je na cztery grupy. Wyróżnia się rozwiązana tradycyjne, natryskowe nowoczesne, a także ekologiczne innowacje takie jak na przykład zielone dachy.

Sposoby tradycyjne – papy

Na początku warto wymienić używane od lat papy. Są to materiały bitumiczne, wykonywane z tego samego surowca co asfalt. Warstwy papy przyczepia się do dachu na wiele sposobów. Tradycyjnie przyklejało się je na lepik asfaltowy. Teraz częściej używa się zgrzewania lub mocowania mechanicznego, za pomocą specjalnych gwoździ lub łączników.

Hydroizolacja natryskowa

Ciekawym rozwiązaniem są technologie natryskowe w hydroizolacji. Wykonuje się ją natryskując płynną substancję, która następnie twardnieje. W ten sposób powstaje wytrzymała powłoka, która chroni cały dach przed wodą i wilgocią pochodzącą m.in. z opadów atmosferycznych.

Nowoczesne rozwiązania – membrany i wiele więcej

Hydroizolacja dachów płaskich coraz częściej wykonywana jest przy pomocy specjalnych membran. Są to nowoczesne materiały do hydroizolacji, które zapewniają wysoką skuteczność w zatrzymywaniu wody i wilgoci. Oferują wysoką elastyczność i odporność na zmiany temperatur. Najczęściej stosuje się membrany EDPM, PCV, PVC lub TPO.

Innowacyjne pomysły – zielone dachy

Uwzględniając normy budowlane hydroizolacja dachu może być też wykonana w ciekawy sposób. Mowa o tak zwanych zielonych dachach. Są to żywe konstrukcje, które dodają nieco zieleni do krajobrazu i świetnie sprawdzają się ze względów ekologicznych. Zapewniają świetne systemy odwodnienia dla dachów płaskich, gdyż woda wykorzystywana jest do utrzymania przy życiu rosnącej na dachu roślinności. Ta z kolei wyłapuje z powietrza zanieczyszczenia, dzięki czemu pozwala na poprawę jakości powietrza w okolicy.

Montaż i konserwacja hydroizolacji dachu płaskiego

Niezależnie od wybranej metody, najważniejszy jest montaż oraz odpowiednia konserwacja hydroizolacji dachowej. Warstwa hydroizolacyjna powinna zostać założona przez fachowców, którzy zagwarantują stworzenie skutecznej tarczy ochronnej przed wodą i wilgocią. W tym pomoże Ci firma RS-MAL.

Z RS-MAL wykonamy nowoczesną hydroizolację dachu płaskiego niezależnie od kąta nachylenia, a także parametrów dachu. W dobraniu najskuteczniejszego materiału hydroizolacyjnego pomogą wykwalifikowani eksperci. Montażem zajmą się za to specjaliści, którzy stworzą jedną z najważniejszych warstw izolacyjnych dachu. W przyszłości możemy też liczyć na pomoc w konserwacji, dzięki której hydroizolacja będzie skutecznie chronić dom przez długie lata.

.

Długotrwała ochrona Twojego dachu - hydroizolacja na wysokim poziomie!

Zapewnij swojemu dachowi najlepszą możliwą ochronę przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi dzięki naszej hydroizolacji. Dzięki naszym usługom, Twój dach pozostanie suchy i bezpieczny przez lata, eliminując ryzyko uszkodzeń i przecieków.

Zobacz również