Trendy w malowaniu elewacji na rok 2024.

Malowanie elewacji jest procesem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Nie każdy wie, ale wykonywane czynności mają na celu nie tylko estetyczną poprawę wyglądu budynku. Malowanie jest również ważne ze względów praktycznych. Dlaczego trzeba regularnie malować elewację oraz jakie trendy cieszą się popularnością w 2024 roku?

Nowoczesne elewacje 2024

W nowoczesnych elewacjach domów królują dość zróżnicowane rozwiązania. Jedną z charakterystycznych cech jest kreatywność, która uwzględnia aspekty ekologiczne. Sięganie po materiały pozwalające zadbać o środowisko naturalne jest już w zasadzie normą.

Doskonałym rozwiązaniem jest łączenie kolorów z materiałami podkreślającymi indywidualny charakter, jak np. kamień lub naturalne drewno, a także cegła czy klinkier. Ważne, aby cała kompozycja stanowiła spójną całość i wyróżniała się na tle innych obiektów.

Do wykonania elewacji często wykorzystywany jest tynk o odpowiednich właściwościach i strukturze, który tworzy elegancką powierzchnię łatwą do malowania. Dodatkowo tynk jest rozwiązaniem bardzo uniwersalnym, który świetnie łączy się z innymi materiałami, jak kamień, klinkier czy drewno.

Jakie kolory elewacji będą modne w 2024?

Jaki kolor elewacji 2024 jest modny? Największą popularnością cieszą się kolory stonowane, podkreślające minimalistyczny design, który wcale nie musi być nudny. W obecnych trendach wyraźnie zaznaczają się kolory, takiej jak biały, paleta szarości, brązy oraz beże. Są one ponadczasowe, pozwalają na stworzenie bardzo nowoczesnej i stylowej elewacji.

Trendy na malowanie elewacji w 2024 to coraz wyraźniej zaznaczający się nurt stawiający na doskonałą harmonię z otoczeniem, stąd dominacja barw z palety beży i brązów, ale dużą popularnością cieszą się także odcienie zieleni. Doskonałym rozwiązaniem są kontrastowe barwy – jasna elewacja, z ciemnymi akcentami, np. wokół wnęk okiennych. Nadal wybierane są również ciemne kolory, szczególnie w nowoczesnych, eleganckich obiektach.

Wybierając odpowiednie barwy należy pamiętać, że kolory całego budynku powinny być spójne. Oznacza to, że przy wyborze farby koniecznie należy uwzględnić kolor dachu oraz ram okiennych. Warto zwrócić uwagę również na aranżację wnętrza, ponieważ elewacja może nawiązywać do ogólnej koncepcji wystroju, tworząc bardzo ciekawą i przyjemną kompozycję.

Nowoczesne elewacje domów to doskonale dobrane kolory, które tworzą bardzo spójny i estetyczny wygląd, komponują się z otoczeniem. Subtelne elewacje świetnie komponują się z żywszymi barwami, np. szara elewacja będzie bardzo dobrze wyglądać w połączeniu z zielenią lub kolorem niebieskim, tworząc wyjątkowo elegancko i stylowo.

Jaką farbę do malowania elewacji wybrać?

Przygotowując się do malowania elewacji nie można poprzestać na kolorze farby. Trzeba wiedzieć, jakie warianty najlepiej sprawdzą się do stosowania na zewnątrz, ponieważ są to specjalne farby, odporne na trudne warunki. Elewacja każdego dnia narażona jest na działanie promieni słonecznych, wysokiej lub niskiej temperatury, deszczu, śniegu czy wiatru, dlatego farby fasadowe przygotowywane są w taki sposób, aby cechowały się wysoką odpornością.

Wybór odpowiedniej farby zależy od rodzaju tynku, jaki został wykorzystany do wykonania elewacji. Obecnie wykonywane są tynki cienko i grubowarstwowe. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach te pierwsze, wykonywane głównie jako tynki:

  • silikonowe;
  • akrylowe;
  • silikatowo-silikonowe;
  • silikatowe;
  • strukturalne;
  • mozaikowe;
  • dekoracyjne.

W zależności od wariantu należy właściwie dopasować rodzaj stosowanej do malowania farby. Podstawowe informacje umieszczane są przez producenta na etykiecie produktu. W ofercie sklepów i hurtowni budowlanych dostępne są trzy główne warianty farb elewacyjnych:

  • farby akrylowe – stosowane do malowania tynków akrylowych i mineralnych, cienkowarstwowych, cementowy zapewniająca ochronę mikrobiologiczną, jest odporny na działanie promieniowania słonecznego (kolor nie blaknie) i innych trudnych warunków atmosferycznych;
  • farby silikonowe – wykorzystywane do malowania tynków cienkowarstwowych silikonowych i mineralnych, w tym nieotynkowanych murach z betonu, cegieł, pustaków ceramicznych, niemalowanych tynków cementowych oraz cementowo-wapiennych;
  • farby siloksanowe – dedykowana do tynków mineralnych i siloksanowych, sprawdzi się również na podłożu mineralnym.

Tylko właściwie wybrana farba zapewni odpowiednią ochronę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pomoc specjalistów. Firma https://rs-mal.pl/ pomoże dopasować odpowiednią farbę do wariantu elewacji oraz wykona malowanie również dachu.

Dlaczego trzeba regularnie malować elewację?

Regularne malowanie elewacji jest ważne ze względów estetycznych oraz praktycznych. Pomaga chronić budynek przed warunkami atmosferycznymi, zapobiega zniszczeniom spowodowanym przez wilgoć, promienie UV oraz zanieczyszczenia, co wydłuża żywotność elewacji.

Jakie kolory elewacji są modne w 2024 roku?

W 2024 roku modne są stonowane kolory, takie jak biały, różne odcienie szarości, brązy oraz beże. Popularne są również odcienie zieleni oraz kontrastowe kombinacje, np. jasna elewacja z ciemnymi akcentami wokół okien.

Jaką farbę do malowania elewacji wybrać?

Wybór farby do malowania elewacji zależy od rodzaju tynku. Najczęściej stosowane są farby akrylowe do tynków akrylowych i mineralnych, farby silikonowe do tynków cienkowarstwowych silikonowych oraz farby siloksanowe do tynków mineralnych i siloksanowych. Farby te są odporne na trudne warunki atmosferyczne i zapewniają długotrwałą ochronę.

Czy Twoja elewacja wymaga odświeżenia?

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi malowania elewacji, dbając o każdy detal i gwarantując najwyższą jakość. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zastosowaniu najlepszych materiałów, Twoja elewacja będzie nie tylko piękna, ale także odporna na trudne warunki atmosferyczne.

Zobacz również