Bezpieczeństwo konstrukcji betonowych to priorytet, dlatego też nie można dopuścić do sytuacji, gdy zostaną one w jakiś sposób uszkodzone czy staną się podatne na coraz szybsze zużycie. W głównej mierze odpowiada za to korozja, która ma bardzo negatywny wpływ na jakość konstrukcji. Jak temu zapobiegać?
Czym jest i jak powstaje korozja konstrukcji betonowych
Korozja dotykająca konstrukcje betonowe, szczególnie stal zbrojeniową, stanowi ogromny problem inżynieryjny oraz technologiczny. Pamiętajmy bowiem, że umieszczona w betonie stal zbrojeniowa jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji, który odpowiada za jej wytrzymałość i stabilność. Co ciekawe, beton w swoim naturalnym stanie tworzy zasadowe środowisko, w którym stal jest chroniona przed korozją. Jak więc się to dzieje, że się ona pojawia?
Proces ten może zostać zapoczątkowany przez niektóre czynniki, jak na przykład karbonatyzacja betonu, przez co rozumiemy reakcję dwutlenku węgla z powietrza z wodorotlenkiem wapnia w betonie. W efekcie zmniejsza się zasadowość betonu, obniża się jego pH, co automatycznie prowadzi do utraty ochronnej warstwy pasywacyjnej na powierzchni stali. Jeśli pH spadnie poniżej krytycznego poziomu, stal staje się podatna na korozję.
Innym istotnym czynnikiem jest penetracja chlorków. Mogą one pochodzić z soli używanych do odladzania dróg, wody morskiej, a także z zanieczyszczenia powietrza. Niezależnie od tego, skąd się wzięły, przyczyniają się do miejscowej depasywacji stali, co de facto prowadzi do korozji wżerowej. Korozja może też się pojawić przez czynniki mechaniczne. W tej sytuacji proces jest mocno intensyfikowany, przez co pojawiają się mikropęknięcia, przez które łatwo mogą przedostawać się agresywne jony do wnętrza konstrukcji.
Wpływ korozji na konstrukcje betonowe
Bez wątpienia, korozja ma bardzo duży wpływ na konstrukcje betonowe, a szczególnie związane jest to z uszkodzeniem stali zbrojeniowej, która jest kluczowym elementem nośnym. Wpływ korozji zmniejsza więc zdolność konstrukcji do przenoszenia obciążeń. Może to powodować takie poważne awarie konstrukcyjne, jak pęknięcia i odpryski betonu, a nawet zawalenie się budowli.
Korozja stali zbrojeniowej zwiększa jej objętość, co nieuchronnie wywołuje wewnętrzne naprężenia w betonie. Pojawiają się pęknięcia, co ułatwia przenikanie wilgoci, tlenu i soli do wnętrza konstrukcji. To, rzecz jasna, przyspiesza proces korozji.
Nie bez znaczenia są też kwestie estetyczne występujące na powierzchni betonu, który po pewnym czasie ulega destrukcji. Pojawiają się na nich brzydko wyglądające plamy i przebarwienia.
Trzeba pamiętać, że finansowe skutki postępującej korozji są również ogromne, zwłaszcza gdy mowa o naprawie i utrzymaniu zniszczonych konstrukcji. Czasem, jak już sytuacja wymknęła się spod kontroli, koniecznie może być całkowite wyburzenie, a następnie odbudowa konstrukcji.
Jak widzimy, konsekwencje korozji w konstrukcjach betonowych mogą być dramatyczne, ponieważ stal zbrojeniowa staje się coraz słabsza, przez co poważne problemy strukturalne są coraz większe. Z tego powodu renowacja betonu czy naprawa konstrukcji betonowych to działania, które trzeba koniecznie podjąć, aby zapobiec tragedii.
Jak zapobiegać powstawaniu korozji na konstrukcjach betonowych?
Biorąc pod uwagę wymienione powyżej konsekwencje skorodowania konstrukcji betonowych, widzimy, że koniecznie musimy zapobiegać temu zagrożeniu.
Bardzo ważną rolę mają odpowiednie materiały, a więc wysokiej jakości beton oraz zbrojenie odporne na korozję, takie jak stal nierdzewna. Ma ona rewelacyjne właściwości chemiczne, dzięki czemu tworzy na powierzchni szczelną warstwę, zapobiegając procesom korozyjnym. To więc idealna ochrona stali zbrojeniowej. Firma RS-MAL zajmuje się tymi zadaniami, wykorzystując do tego celu nowoczesne technologie, które skutecznie łączą innowacyjne i tradycyjne metody ochrony konstrukcji betonowych. Oferują kompleksowe rozwiązania dostosowane w sam raz do specyfiki każdego budynku. W praktyce oznacza to zastosowanie najnowszych inhibitorów korozji, powłok ochronnych i technologii impregnacji betonu. Firma nie rezygnuje jednak z tego, co sprawdzone, dlatego też używa odpowiednio przygotowanych mieszanek betonowych i starannie przygotowanych powierzchni. Malowanie ochronne konstrukcji betonowych zapewnia zaś dodatkowe zabezpieczenie.
Kwestii korozji konstrukcji betonowych nie można zlekceważyć, gdyż ewentualne konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
Dla osób zainteresowanych bardziej szczegółowymi informacjami na temat ochrony konstrukcji, zachęcamy do odwiedzenia naszej bazy wiedzy, gdzie można znaleźć wiele cennych artykułów i porad.