Przygotowanie hali przemysłowej do malowania

Wielkopowierzchniowe hale przemysłowe wymagają malowania zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. W ten sposób zabezpiecza się je przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych oraz przygotowuje do pełnego funkcjonowania. Malowanie obiektów o tak dużej powierzchni wymaga jednak właściwych przygotowań, odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego wykonawcy. Jak dobrze przygotować halę przemysłową do malowania i jakie jej obszary trzeba pokryć farbą? Odpowiadamy.

Dlaczego malowanie hal przemysłowych jest tak istotne?

Hale przemysłowe to wielkopowierzchniowe konstrukcje, najczęściej wykonane z blachy. Z tego powodu malowanie to kluczowy element ich konserwacji. Poprzez pokrycie farbą tworzy się powłokę ochronną, która zabezpiecza elewację, a także wnętrze hali przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Malowanie można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżnia się malowanie wnętrz oraz elewacji zewnętrznej. Z punktu widzenia ochrony znacznie bardziej istotne jest zabezpieczenie elewacji. Aby hala nie rdzewiała od zewnątrz, pokrywa się ją specjalistyczną farbą antykorozyjną. W ten sposób jest ona dobrze zabezpieczana przed wpływem warunków atmosferycznych. Jednocześnie halę można pomalować na różne kolory tak, by była wizytówką firmy, do której należy.

Od wewnątrz malowanie hal polega przede wszystkim na nałożeniu wymaganego oznakowania, w szczególności dróg ewakuacyjnych i komunikacyjnych. Do tego należy dodać zabezpieczenie elementów, które są narażone na wpływ negatywnych czynników, na przykład chemicznych.

Na kiedy zaplanować malowanie hali przemysłowej i jak przygotować halę?

Kiedy malować halę przemysłową? Do tego typu prac budowlanych wymagane są korzystne, suche i słoneczne warunki – takie jak panują wiosną i jesienią. Panują wtedy m.in. sprzyjające, umiarkowane temperatury. Farby nie można nakładać na zbyt rozgrzane i wilgotne elementy blachy.

Jak przygotować halę do malowania? Przygotowanie hali do malowania to jedna z najważniejszych części tego wieloetapowego procesu. Kompleksowość jest wymagana, by farba prawidłowo pokryła wszystkie malowane powierzchnie, które najpierw trzeba dokładnie oczyścić. Na samym początku usuwa się z nich wszelkie zabrudzenia oraz ogniska rdzy.

Potem można przejść do odtłuszczenia powierzchni i ich zeszlifowania tak, by farba mogła je równo pokryć na całej powierzchni. Etap przygotowań kończy gruntowanie. Dzięki pokryciu hali podłożem gruntującym malowane powierzchnie będą miały przyczepność wymaganą do pokrycia ich właściwą farbą.

Pominięcie jednego z etapów przygotowań może skutkować problemami już na etapie malowania, które będą nasilać się w przyszłości. Farba może być nierówno nałożona, lub nawet zacząć odpadać. Przez to nie stworzy skutecznej warstwy ochronnej, która zabezpiecza halę przed negatywnymi czynnikami.

Jak dobrać odpowiednie farby do malowania hali przemysłowej?

Aby malowanie przebiegło prawidłowo, trzeba wybrać specjalistyczne farby dla hal przemysłowych. Są to zarówno środki antykorozyjne, jak i gwarantujące wybrany przez inwestora kolor. Farbę należy dobrać, uwzględniając specyfikę środowiska, w jakim znajdzie się hala. W przypadku gdy malowane elementy są bardziej narażone na wilgoć, czy wahania temperatur trzeba stworzyć odpowiednio grubszą i bardziej wytrzymałą powłokę.

Hale, w których pracuje się z wykorzystaniem silnych środków chemicznych, należy ponadto malować przeznaczonymi do nich farbami. Wybrane materiały muszą wykazywać wyższą odporność na związki, które mogą wpłynąć negatywnie na wytrzymałość standardowej powłoki.

Malowanie hal przemysłowych — wybierz profesjonalistów

Przygotowując się do malowania hali przemysłowej, musimy pamiętać o tym, by znaleźć fachowców, którzy podejmą się takich prac. Skorzystanie z usług sprawdzonej firmy to gwarancja tego, że hala zostanie pomalowana przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów.

Specjaliści wykorzystują też najbardziej skuteczne techniki malowania hal przemysłowych. Dzięki temu potrzebują mniej czasu na wykonanie prac, które zapewniają też lepsze efekty. W przypadku metalowych hal najczęściej używa się techniki natryskowej, która pozwala na szybkie i dokładne pokrycie dużych powierzchni farbą. Malowanie hal przemysłowych znajdziemy na przykład w ofercie firmy RS-Mal, która specjalizuje się w usługach tego typu.

Przemień swoją halę przemysłową z RS-MAL!

Czy Twoja hala przemysłowa wymaga odświeżenia? Z RS-MAL zapewniasz nie tylko estetyczny wygląd swojej nieruchomości, ale także dodatkową warstwę ochronną, która przetrwa lata. Nasza usługa malowania hal przemysłowych to gwarancja jakości, trwałości oraz profesjonalizmu.

Zobacz również