Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?

Każdy posiadacz domu może spotkać się z niechcianym zielonym nalotem na dachu. Jest to naturalny cykl, który może znacznie zmienić estetykę wyglądu miejsca zamieszkania. Najczęściej proces zielenienia powodują dwa czynniki, które razem korelują – utrzymująca się wilgoć, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Rozrastająca się flora glonów, porostów i mchu może pojawić się na każdym dachu, w szczególności na materiałach porowatych tj. dachówki betonowe, czy ceramiczne. Jakie więc kroki należy podjąć, aby oczyścić dach oraz zabezpieczyć dom przed zielonym nalotem?

Dlaczego i po jakim czasie dach zielenieje?

Powyżej wstępnie zostały przekazane informacje o tym, jakie czynniki wpływają na zielenienie dachów. Sprawa jest jednak bardziej rozbudowana oraz skomplikowana. Porosty oraz glony najczęściej osadzają się w miejscach zacienionych, oraz dachach umiejscowionych na północy. Osadzaniu się glonów i porostów sprzyja wilgotny klimat, a domy, które położone są w lasach, czy też przy zbiornikach wodnych są na zielony nalot najbardziej narażone. Dodatkowo jeśli dach został wykonany z dachówki cementowej, ma chropowatą oraz nieregularną powierzchnię, to w tym przypadku czynniki te sprzyjają szybszemu rozwojowi mchu. Warto zaznaczyć, że zielony nalot może pojawić się również na wysokojakościowej pokrywie domu. Szybkość pojawiania się glonów zależy przede wszystkim od wilgotności. Domy, które położone są w miejscach nasłonecznionych oraz suchych są znacznie mniej narażone na zielenienie dachu.

W jaki sposób zapobiegać zielonemu nalotowi?

Nowe dachy, w szczególności te pokryte dachówkami glazurowanymi, niemalowanymi oraz znajdujące się niesprzyjających warunkach zaleca się pokryć specjalistycznymi środkami chemicznymi. Przed rozpoczęciem tego procesu powierzchnię należy dokładnie oczyścić oraz nałożyć odpowiedni impregnat. Najlepiej silikonowy, który ochroni dach przed wilgocią oraz blaknięciem. Kolejnym możliwym sposobem na zapobieganie glonom oraz porostom na dachu jest zamontowanie tzw. miedzianych kształtek. Dlaczego? Ponieważ miedź reaguje z wilgocią, wytwarzając jony miedzi, które rozpuszczają się w wodzie. Dzięki zachodzącej reakcji miedzi z wodą mikroflora pojawiająca się na skutek wilgoci niszczy się, a cały proces zapobiega dalszemu rozwojowi mikroorganizmów. Warto zaznaczyć, że sposób z wykorzystaniem miedzianych kształtek nie wymaga wcześniejszego czyszczenia dachu.

Jak czyścić i zabezpieczać dach?

W momencie, gdy dach został pokryty zielonym nalotem, konieczne jest dokładne umycie oraz usunięcie mchów i porostów, które znajdują się na powierzchni. Podstawowymi narzędziami, jakich można do tego użyć to myjka ciśnieniowa oraz druciana szczotka. Należy pamiętać, że nie każda powierzchnia nadaje się do takiego czyszczenia. W przypadku dachu pokrytego blachą należy czyścić go regularnie przy użyciu miękkiej szczotki oraz wody pod ciśnieniem. Przy tego typu powierzchniach nie powinno się stosować mocnych detergentów, czy chemii. Samodzielnie podejmowanie działań może spowodować zniszczenie powierzchni dachu lub późniejsze problemy podczas impregnacji. Do tego typu prac warto zgłosić się do profesjonalistów, którzy wykonają proces czyszczenia profesjonalnie oraz rzetelnie. Firma Rs-mal kompleksowo świadczy takie usługi, wykorzystując przy tym sprzęt, który jest sprawdzony pochodzący od renomowanych producentów. Firma dobierze odpowiednią metodę czyszczenia oraz środki, tak aby dach został dokładnie zabezpieczony.

Jak często czyścić dach?

Częstotliwość czyszczenia dachu zależy od tego, czy został zaimpregnowany wcześniej, przy montowaniu oraz, w jakim miejscu się znajduje. Przyjmuje się, że w przypadku braku zastosowania wcześniej impregnatu, czy też kształtek miedzianych, z powierzchni należy usuwać systematycznie pojawiające się zielone naloty. Jeżeli dach pokrywają dachówki ceramiczne mchy, glony oraz porosty powinno się je usuwać po upływie około 7 lat. W przypadku dachówek ceramicznych angobowanych oraz cementowych malowanych, proces ten należy przeprowadzić po około 10 latach od wcześniejszego czyszczenia. Po 15 latach usuwa się zielony osad z dachówek malowanych lakierowanych oraz glazurowanych.

Usługi czyszczenia i malowania dachów – małopolskie

Wcześniej wspomniana firma Rs-mal świadczy usługi czyszczenia oraz malowania dachów w województwie małopolskim. Po przeprowadzeniu całego procesu czyszczenia dachówek z doborem odpowiedniej metody, firma może również odświeżyć dach, dzięki profesjonalnemu malowaniu. Wiele powierzchni przez długo zalegający mech, glony, czy porosty traci swój pierwotny kolor oraz blaknie. W przypadku potrzeby skorzystania z kompleksowego czyszczenia oraz odświeżenia dachu można zapoznać się z ofertą danej firmy Rs-mal.

Szukasz profesjonalnej firmy, która oczyści Twój dach z zielonego nalotu?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie czyszczenia i malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również