Jakie są najczęstsze problemy z dachami i jak malowanie może pomóc je rozwiązać?

Jeśli jesteś właścicielem domu, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest konserwacja dachu. Czyszczenie, inspekcje i drobne naprawy dachu to powszechne sposoby na utrzymanie dachu w dobrym stanie. Ale czy wiesz, że malowanie dachu rozwiązuje wiele problemów trapiących dachy i wydłuża ich żywotność? W tym artykule przedstawimy najczęstsze problemy z dachami i jak malowanie może pomóc je rozwiązać.

Grzyby i pleśń

Jeśli Twój dom jest nawet częściowo zacieniony, części dachu, które nie są nasłonecznione, mogą porastać mchem i pleśnią, które penetrują pokrycie dachowe i naruszają jego szczelność i powodują przecieki. Organizmy te przyczyniają się do gnicia wszystkich rodzajów pokryć dachowych.

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się istniejącego mchu z dachu. W przypadku nowego dachu rozwojowi mchu zapobiegną taśmy paski cynkowe, lub miedziane, ułożone między warstwami dachu. Jeśli grzyb już się rozwinął, weź drabinę, antypoślizgowe buty, wąż (nie myjkę ciśnieniową) i szczotkę do szorowania z długim uchwytem i wejdź na dach. Skieruj silny strumień wody na mech, a następnie przy użyciu szczotki ściągnij mech w dół. Powtórz czynność tyle razy, ile to konieczne, ale uważaj, aby nie uszkodzić pokrycia.

Niemniej jednak najskuteczniejszym sposobem, działającym zapobiegawczo jest malowanie dachu za pomocą specjalnie opracowanych farb, które rozwiązują problem z grzybem i pleśnią na dachu raz na zawsze.

Problemy spowodowane przez ptaki i inne zwierzęta

Ptaki i inne zwierzęta mają tendencję do powodowania szkód poprzez gniazdowanie na dachu lub w jego pobliżu. Ptaki wykorzystują istniejące uszkodzenia do poszukiwania miejsca na gniazdo, powodując jeszcze większy szkody. Niezależnie od tego, czy jest to luźna blacha, pęknięta dachówka czy szczelina, ptaki i inne zwierzęta np. myszy wykorzystają to jako punkt wejścia, a następnie zakładają gniazdo w ukrytych przestrzeniach dachu. Nawet jeśli nie spowodują one szkód, dźwięk ich poruszania jest poważną niedogodnością – szczególnie wcześnie rano. Dodatkowo prawdziwe zagrożenie stanowią odchody. Ptasie odchody są bardzo kwaśne, co oznacza, że mogą łatwo wypalić powłoki ochronne dachu. Winowajcami są zazwyczaj gołębie, szpaki i inne stada ptaków żyjące w pobliżu domów.

Malowanie dachu zapewnia domowi dodatkową warstwę ochroną i izolacyjną, dzięki czemu każda szczelina zostanie skutecznie zakryta, co w znaczący sposób utrudni szkodnikom wejście pod pokrycie dachowe i rozmnażanie się w nim.

Wilgoć i uszkodzenia spowodowane wodą

Woda z łatwością może przedostawać się przez szczeliny i pęknięcia w dachu i przenikać do ścian i podłóg. Konsekwencją będzie kosztowna naprawa nie tylko dachu, ale także innych obszarów domu. Uszkodzenia spowodowane wilgocią mogą występować z wielu powodów, ale zazwyczaj wynikają z wad takich jak uszkodzone dachówki lub przebicia na płaskich dachach i w membranach ochronnych. Sprawia to, że dach nie spełnia swojej funkcji w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

Malowanie dachu zapewnia dodatkową warstwę ochronną, wzmacniając zdolność dachu, do sprostania tym wyzwaniom. Farba tworzy barierę ochronną, która pomaga oprzeć się uszkodzeniom spowodowanym przez deszcz, wiatr, grad i wahania temperatury. Działa jak tarcza, zmniejszając ryzyko przecieków, wnikania wilgoci i uszkodzeń strukturalnych podczas niesprzyjającej pogody.

Pęknięcia i dziury w dachu

Pęknięcia i dziury pojawiają z powodu nieprawidłowej instalacji, a także z powodu naturalnego procesu zużywania się dachu. Niemniej jednak w przypadku źle zamontowanych dachów istnieje większe prawdopodobieństwo, że problemy pojawią się wcześniej niż później.

Jak malowania dachu rozwiązuje ten problem? Posiadanie odpowiednich powłok dachowych przyczynia się do wydłużenia żywotności dachu, nawet w przypadku najstarszych i zniszczonych powierzchni dachowych. Warto wspomnieć, że powłoki dostępne obecnie na rynku zapewniają znacznie wyższy poziom wydajności w porównaniu do tych produkowanych kilka lat temu.

Kurczenie się membrany pod dachem

Pod dachówkami znajduje się membrana dachowa, która działa jako bariera przed ekstremalnymi temperaturami i promieniowaniem UV, a także chroni przed wspomnianymi przeciekami wody. Membrana może kurczyć się pod wpływem promieniowania UV, co prowadzi do pęknięć, pęcherzy i wypukłości na dachówkach.

Istnieje wiele powodów, dla których membrana dachowa kurczy się, ale koncentrują się one głównie wokół tego, z czego jest wykonana, w jaki sposób została zaprojektowana i jak została zainstalowana.

W jaki sposób malowanie dachu rozwiązuje ten problem? Malowanie dachu działa jak tarcza, chroniąc dach przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych (UV). Nakładając ochronną warstwę farby, tworzysz barierę, która chroni materiały dachowe przed promieniowaniem UV, zachowując ich integralność i wydłużając ich żywotność.

Malowanie dachów to praca na wysokości, która wymaga sprawności fizycznej i doświadczeni, oraz wykorzystana nowoczesnych technologii, aby praca została wykonana porządnie, dlatego warto oddelegować to zadanie w ręce specjalistów w branży, firmie RS-MAL. Pracownicy firmy są doskonale przeszkoleni w zakresie malowania dachów, malowania elewacji, malowania hal przemysłowych i konstrukcji stalowych. Pod uwagę brane są wszystkie kwestie związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem, a także ogólna estetyka pokryć.

.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona malowanie dachu?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również