fbpx

Na czym polega zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych?

Na czym polega zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych?

Wszelkie konstrukcje stalowe, w tym dachy, mogą ulec korozji wskutek zewnętrznych czynników takich jak warunki atmosferyczne, czy substancje chemiczne. W celu przedłużenia żywotności stalowych powierzchni należy zadbać o ich skuteczne zabezpieczenie. Sprawdź jak to zrobić!

W jaki sposób zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed korozją?

Wszystkie konstrukcje stalowe podlegają ryzyku uszkodzenia przez korozję. Dzięki nowoczesnym technologiom ryzyko to można znacząco zmniejszyć, dzięki odpowiedniemu projektowi i zabezpieczeniu konstrukcji. Na etapie projektowania konstrukcji stalowych, należy zadbać o wybór właściwych antykorozyjnych materiałów i uproszczenie formy. Na tym etapie powinno się również zatroszczyć o odpowiednie łączenie elementów. Co zrobić, jeżeli konstrukcja stalowa jest już wykonana, a Ty nadal obawiasz się o wystąpienie na niej korozji? Tu z pomocą przychodzą zewnętrzne powłoki antykorozyjne w formie farb i podkładów. Innym zabiegiem, który w skuteczny sposób chroni metale przed korozją jest cynkowanie.

Jakich antykorozyjnych farb używają profesjonaliści?

Malowanie powierzchni stalowych antykorozyjnymi farbami jest najpopularniejszym rodzajem zabezpieczenia. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i skuteczne. Dokładne pokrycie powierzchni warstwą farby zwiększa odporność konstrukcji na korozje oraz innego rodzaju uszkodzenia. Kolor i rodzaj farby może być dobrany indywidualnie przez profesjonalistów. Do najpopularniejszych farb antykorozyjnych zalicza się:

 • farby dwuskładnikowe,
 • farby jednoskładnikowe,
 • gruntoemailie.

Do farb dwuskładnikowych należą farby poliuretanowe lub epoksydowe. Ich zaletami są: dobre krycie, szybkie wysychanie oraz świetne właściwości antykorozyjne. Natomiast farby jednoskładnikowe są większą grupą, która obejmuje farby takie jak: silikonowe, akrylowe, poliwinylowe, chlorokauczukowe oraz alkidowe. Wiele z ich jest używanych do malowania elementów, na które wpływ może mieć wysoka temperatura np. piece czy kominy. Innym rodzajem preparatów są nowoczesne gruntoemalie, które gwarantują trwałą i elastyczną powłokę, która jest odporna na promienie UV. Ich największą zaletą jest brak konieczności stosowania warstwy podkładu.

Ocynkowanie – trwały sposób na zabezpieczenie przed korozją

Cynkowanie to bardziej zaawansowany proces, niż malowanie, gwarantujący trwałość zabezpieczenia przed korozją. Polega on na kąpieli wszelkich stalowych elementów w specjalnie przygotowanych wannach, gdzie odbywają się następujące procesy:

 1. odtłuszczanie elementów,
 2. trawienie,
 3. płukanie,
 4. topnikowanie elementów,
 5. cynowanie,
 6. pasywacja oraz chłodzenie.

Należy pamiętać, że w przypadku cynkowania konstrukcji stalowych należy przygotować specjalne otwory technologiczne, które umożliwią swobodny przepływ cynku.

Trwałość zabezpieczenia antykorozyjnego

Każde zabezpieczenie przed korozją ma określoną trwałość. Mówi się, że zabezpieczenie poprzez ocynkowania ma wysoką trwałość, która w zależności od klasy korozyjności konstrukcji i warunków atmosferycznych może wynieść od dziesięciu do nawet 100 lat. Farby antykorozyjne dostępne na rynku również mogą pochwalić się wysoką trwałością, która może być „regulowana” poprzez grubość powłoki. Szacuje się, że malowanie gwarantuje trwałość antykorozyjną nawet do 50 lat. W celu przedłużenia trwałości zabezpieczeń każdy element stalowy powinien być starannie oczyszczony przed przystąpieniem do malowania lub cynkowania. Najpopularniejszymi metodami czyszczenia są:

 • piaskowanie,
 • szkiełkowanie,
 • młotkowanie,
 • opalanie.

Oczyszczona, a następnie umyta, odpylona i odtłuszczona powierzchnia jest gotowa do zabezpieczenia antykorozyjnego.

Profesjonalne czyszczenie i malowanie dachów małopolskie

Zabezpieczanie antykorozyjne wszelkich konstrukcji stalowych powinno być wykonane przez profesjonalistów. Rs-mal to firma świadcząca usługi malowanie dachów małopolskie oraz malowanie dachów Śląsk. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi, wieloletniemu doświadczeniu, zastosowaniu wysokiej jakości sprzętu i materiałów, możesz mieć pewność, że malowanie antykorozyjne zostanie przeprowadzone dokładnie, a Twój dach zostanie w nienaruszonym stanie przez długie lata. Nasi specjaliści wybiorą idealną farbę, która będzie estetycznie wyglądać i spełni swoje zadanie. Oprócz usługi malowania dachów Rs-mal zajmie się malowaniem innych konstrukcji stalowych, które wymagają ochrony przed korozją.  Wykwalifikowani pracownicy zajmą się także usuwaniem ognisk rdzy oraz dokładnym oczyszczaniem konstrukcji. Wybierając Rs-mal masz gwarancję kompleksowej usługi wysokiej jakości!

Szukasz profesjonalnej firmy, która zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również