Czy czyszczenie dachu może pomóc w zapobieganiu problemom z wilgocią?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, który wymaga odpowiedniej konserwacji, by właściwie chronić go przed warunkami atmosferycznymi. Zmagasz się z wilgocią w domu i podejrzewasz, że to właśnie dach odpowiada za ten problem? To możliwe, zwłaszcza jeśli nie jest on regularnie czyszczony i posiada nieszczelności.

Wilgoć w domu ma przykre i kosztowne konsekwencje

Obecność wilgoci w domu jest problematyczna dla mieszkańców. Może ona wpływać na samopoczucie, nasilać pewne dolegliwości zdrowotne, a także sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów szczególnie szkodliwych dla alergików czy małych dzieci. Zmienia ona odczuwanie temperatury powietrza i może nawet skracać żywotność mebli, a za najbardziej kosztowny problem, jaki może wywoływać, uważa się naruszenie struktur całego budynku.

Wilgoć w domach przedostaje się do ścian i innych elementów konstrukcyjnych, osłabiając je, a nawet przyczyniając się do powstawania trwałych uszkodzeń. Nadmiar gromadzącej się wilgoci może uszkodzić również dach budynku, prowadząc do powiększających się nieszczelności i osadzania się zanieczyszczeń. Nie zaniedbuj tego problemu i nie czekaj, aż samoistnie ustąpi, ponieważ długoterminowe skutki wilgoci mogą okazać się problematyczne, kosztowne i trudne do zażegnania.

Dlaczego na dachu gromadzi się wilgoć i czy jego czyszczenie może temu zapobiec?

Wilgoć dostająca się do domu może pochodzić z dachu. Pod wpływem różnych czynników wilgoć może się na nim gromadzić i w końcu przedostawać do środka budynku. Czyszczenie dachów może rozwiązać ten problem, szczególnie kiedy to właśnie jego zanieczyszczenie do niego doprowadziło.

Za nagromadzoną na dachu wilgoć mogą odpowiadać takie czynniki jak uszkodzenia dachu i jego nierówna powierzchnia, nieprawidłowo wykonana izolacja albo zatory powstające w rynnach do odprowadzania wody z opadów.

Czyszczenie dachów pozwala usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia, które mogą zatrzymywać wilgoć, takie jak mech czy spadające z drzew liście. Warto pamiętać, by robić to regularnie, powtarzając czyszczenie średnio co około 5 – 10 lat, żeby uniknąć ponownego zanieczyszczenia dachu, powstawania zatorów i w efekcie nagromadzenia wilgoci.

Jak wyczyścić dach? Powierz to zadanie profesjonalistom!

Sposób czyszczenia dachu dopasowuje się do materiałów jego pokrycia. Najczęściej korzysta się przy tym z trzech metod, często łącząc je ze sobą dla jak najlepszych efektów: czyszczenia z pomocą myjki ciśnieniowej, silnych chemicznych środków czyszczących oraz mycia ręcznego.

Pamiętaj, że w zależności od pokrycia dachowego, jego materiał może być wrażliwy między innymi na zbyt silne środki chemiczne czy nieestetycznie się ścierać pod wpływem zbyt twardych szczotek. Dotyczy to między innymi pokrycia z blachy płaskiej lub trapezowej, w przypadku którego sprawdzają się miękkie myjki i delikatne detergenty.

Czyszczenie dachów wymaga nie tylko doboru odpowiednich środków i narzędzi, ale także bezpiecznej pracy na wysokości. Nie masz w tym doświadczenia? Więc nie narażaj własnego bezpieczeństwa i nie ryzykuj, że nabawisz się urazów albo uszkodzisz powłokę dachu. Zleć to zadanie zawodowcom. Czyszczenie dachów małopolskie ma jednego lidera – firma RS-MALwykonuje je profesjonalnie, przy okazji przeprowadzając przegląd stanu całego dachu, a często również go malując dla lepszej szczelności i wyglądu. Firma zajmuje się również czyszczeniem dachów na Śląsku.

Regularna konserwacja i czyszczenie dachów pomoże uniknąć problemów z wilgocią

Każdy dach warto regularnie czyścić, nie doprowadzając do rozrostu mchu czy gromadzenia się zanieczyszczeń mogących utrudniać odprowadzanie wody. To jeden z najczęstszych, a zarazem najprostszych do wyeliminowania powodów, przez które na dachu zbiera się wilgoć, a nawet dostaje się ona no środka budynku. Zażegnaj go, zanim doprowadzi do jeszcze poważniejszych i długoterminowych problemów!

Warto jednak wiedzieć, że samo czyszczenie dachów to nie wszystko. W wielu przypadkach niezbędne okazuje się również nałożenie dodatkowej warstwy ochronnej farby, która zabezpieczy pokrycie dachowe przed warunkami atmosferycznymi, zakryje nawet największe zabrudzenia, uchroni przed nawrotem zielonego nalotu czy rdzy, a nawet uszczelni drobne uszkodzenia dachu, przez które może dostawać się wilgoć. Malowanie dachów wykonywane jest po ich dokładnym oczyszczeniu, odtłuszczeniu, usunięciu ognisk rdzy i ewentualnej wymianie zniszczonych dachówek. Ochronna warstwa farby nie tylko zwiększa odporność dachu, ale także pozytywnie wpływa na wygląd całego budynku.

.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona czyszczenie Twojego dachu?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie czyszczenia i malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również