fbpx

Hydroizolacja dachu jako trwałe rozwiązanie dla wszystkich typów dachów

Dach jest jednym z obszarów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne i pogodowe. Z biegiem czasu pojawiają się na nich pęknięcia tworzące miejsce dla infiltracji, ponieważ wraz z nadejściem zimna i deszczu woda (lub wilgoć) zaczyna stopniowo wnikać i rozprzestrzeniać się wewnątrz domu, rujnując estetykę i osłabiając wytrzymałość konstrukcji. Aby chronić swoją przestrzeń przed nieodłącznymi zagrożeniami związanymi z infiltracją, konieczne jest uszczelnienie dachu. W tym poście wyjaśnimy, dlaczego hydroizolacja jest polecanym rozwiązaniem dla wszystkich typów dachów.

Czym jest hydroizolacja dachu?

Hydroizolacja dachu to proces nakładania specjalnej powłoki w celu stworzenia wodoszczelnego uszczelnienia na powierzchni dachu, aby zapobiec przedostawaniu się wody deszczowej lub wilgoci do wnętrza.

Gdy wilgoć zaczyna wnikać do wnętrza domu z powodu pękniętego dachu, uszkodzenia mogą szybko się rozprzestrzeniać, powodując na przykład gnicie drewna wewnątrz, a nawet mogą powodować zwarcia elektryczne. Nie wspominając już o tym, że koszt przeprowadzenia takich napraw jest często bardzo wysoki. Hydroizolacja i malowanie dachów Małopolskie jest ważną kwestią w celu utrzymania domu w doskonałym stanie, zwłaszcza jeśli nie został on niedawno zbudowany.

Korzyści z hydroizolacji dachu

Poniżej przedstawiono korzyści płynące z zastosowania tego rodzaju powłoki:

 • Zwiększona trwałość konstrukcji. Wilgoć niszczy wytrzymałość konstrukcji domu. Skuteczna hydroizolacja wyeliminowuje ten problem.
 • Zmniejsza koszty napraw. Hydroizolacja dachu pomaga zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, zmniejszając koszty częstych napraw.
 • Zwiększona efektywność energetyczna. Dzisiejsze rozwiązania hydro-izolacyjne nie tylko zapewniają skuteczne rozwiązanie problemu pękniętego dachu, ale także oferują doskonałą izolację. Innymi słowy, zapewniają odporność na promieniowanie UV i regulują temperaturę, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
 • Zapobiega występowaniu problemów zdrowotnych. Woda przeciekająca przez dach często rozprzestrzenia się do różnych części domu, prowadząc do rozwoju pleśni i grzybów, co może wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniach. W rezultacie może to powodować problemy zdrowotne domowników, takie jak świszczący oddech, infekcje oczu, problemy z oddychaniem, kaszel, podrażnienia skóry itp. Krótko mówiąc, hydroizolacja dachu pomaga zapobiegać pojawianiu się tych problemów zdrowotnych.
 • Zwiększa wartość nieruchomości. Dom, który został uszczelniony, aby zapobiec przeciekom, jest wyceniany wyżej na rynku nieruchomości. Ochrona domu przed przeciekami i szkodliwymi zapachami wilgoci przyciąga więcej kupujących i najemców. Pamiętaj, że aby uzyskać wszystkie wymienione korzyści praca musi zostać wykonana bezbłędnie. Możesz jednak liczyć na ekspertów z Rs-mal, którzy wykonają hydroizolacją za Ciebie.

Rodzaje materiałów używanych do hydroizolacji dachu i ich trwałość

Poliuretan

Wiele osób uważa hydroizolację poliuretanową za najlepszą opcję. Jest to prawie niewidzialna membrana, która wypełni wszelkie pęknięcia i zmniejsza chłonność wody przez beton. Jest to jednak dość droga metoda. Ponadto utwardza on powierzchnię betonu poprzez penetrację powierzchni.  Szacuje się, że hydroizolacja poliuretanowa może wytrzymać średnio do 25 lat.

Płynne membrany

Jest to jeden z najlepszych rodzajów hydroizolacji dachów. Płynne membrany stosuje się na dachach płaskich, spadzistych i sklepionych. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak asfalt lub beton.

Na dachy nakładana jest cienka warstwa monolitycznej powłoki na bazie cieczy.  Można to zrobić za pomocą kielni, wałka lub natrysku. Powłoka ta utwardza się, tworząc elastyczną membranę podobną do gumy, którą można rozciągać. Jest ona wzmocniona materiałami wtórnymi, takimi jak plastik, dzięki czemu zyskuje na wytrzymałości. Płynne membrany są stosunkowo tanie i bardzo dobrze się sprawdzają. Ponadto szybko się utwardzają, nawet zimą. Trwałość tego wodoodpornego materiału zależy od rodzaju zastosowanego polimeru. Ogólnie rzecz biorąc, mogą one wytrzymać do 25 lat.

Bitumiczne (asfalt lub smoła)

Powłoka bitumiczna jako hydroizolacja jest bardzo dobrym wyborem dla powierzchni betonowych. Składa się z dwóch warstw, jedna to membrana polimerowa, która służy jako podkład, a czasami jest wzmocniona włóknem szklanym. Górna warstwa wykonana jest z granulatu mineralnego. Ma tę zaletę, że nie wymaga stałej konserwacji, w przeciwieństwie do innych powłok, i jest znacznie bardziej odporna na promienie UV.  Trwałość tego typu hydroizolacji wynosi około 10 lat.

Guma EPDM

Jest to bardzo skuteczny materiał do uszczelniania dachów, choć ma wiele innych zastosowań. Jest wodoodporny, nadaje się do recyklingu i jest elastyczny. Wyróżnia się również tym, że jest bardzo łatwy i szybki w instalacji, wszechstronny i łatwy w utrzymaniu. Guma EPDM jest bardzo trwała, szacuje się, że ta hydroizolacja może przetrwać do 50 lat.

Akryl

Akryle są wykonane z żywic i niektórych mikroskładników ceramicznych. Bardzo dobrze przylegają do powierzchni betonowych, blachy ocynkowanej, lub stali, tak więc malowanie konstrukcji stalowych śląsk jest możliwe dzięki produktom akrylowym. Mają doskonałą elastyczność, więc nie musisz się martwić, że powierzchnia pęknie. Hydroizolacja akrylowa może wytrzymać od 3 do 10 lat. Dlatego ważne jest, aby stale ją konserwować, jeśli chcesz zoptymalizować jej trwałość.

Wskazówki dotyczące hydroizolacji dachu

Przed wykonaniem hydroizolacji dachu ważne jest, aby przestrzegać kilku wskazówek ułatwiających jej zastosowanie:

 • Materiał nigdy nie powinien być nakładany na mokrą powierzchnię.
 • Ważne jest czyszczenie i malowanie dachów małopolskie, dlatego powierzchnia musi być oczyszczona z klejów lub wcześniejszych powłok.
 • Jeśli produkt ma być nakładany na blachę, należy sprawdzić, czy nie ma na niej śladów utleniania.
 • Należy sprawdzić, jak stosować wybrany rodzaj hydroizolacji dachu, ponieważ niektóre z nich wymagają mieszania z innymi produktami, a inne nie.
 • Przed dokonaniem wyboru dotyczącego materiału należy wziąć pod uwagę klimat.. Należy również rozważyć najbardziej odpowiedni materiał dla danej powierzchni.
 • Jeśli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty, zatrudnij ekspertów od hydroizolacji z firmy Rs-mal Dzięki profesjonalnej usłudze będziesz miał pewność, że powłoka przetrwa wyznaczone powyżej lata i nie będzie wymagała ciągłych poprawek.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona hydroizolację dachu?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie czyszczenia i malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również