Stal wykazuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi i wytrzymałościowymi. Niestety, nawet w przypadku najlepszej jakości stopu żelaza z węglem, mogą w nim zachodzić zjawiska korozyjne. Właśnie dlatego niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie elementów wykonanych ze stali. Pozwoli to na wydłużenie ich żywotności, jak i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania obiektu.
Na czym polega zjawisko korozji?
Korozja jest to długotrwały proces niszczenia metali i jego stopów, przez działanie na nie czynników środowiskowych. Korozja tworzy się podczas mechanizmu korodowania metalowych elementów. Doprowadza do niej głównie woda oraz wilgoć, jednak rdza może też tworzyć się przez pewne czynniki mikrobiologiczne czy chemiczne. Wyróżnić można kilka jej rodzajów takich jak: korozja chemiczna, elektrochemiczna, mikrobiologiczna, fizyczna, atmosferyczna, wodna oraz glebowa. Aby przeciwdziałać pojawieniu się pierwszych ognisk rdzy, należy podjąć odpowiednie działania prewencyjne. W innym razie na elemencie stalowym pojawią się wykwity o odcieniu brązowo-pomarańczowym. W tej sytuacji można jedynie eliminować zardzewiałe obszary i wzmacniać te miejsca, w których pojawiły się zmiany.
Jakie elementy można zabezpieczyć przed korozją?
Często zabezpieczane przed korozją są zwłaszcza powierzchnie dachów, zarówno tych w domach prywatnych, jak i hal przemysłowych. Malowanie dachów Śląsk z użyciem specjalnej farby jest skutecznym sposobem na przeciwdziałanie tworzeniu się zalążków rdzy. Środki zawierające drobinki metalu tworzą na powierzchni dachu szczelną powłokę, która zapewnia ochronę na długie lata. Ponadto, przed korozją zabezpiecza się także wszelkiej maści konstrukcje stalowe, które tworzą podstawę do budowy hal produkcyjnych oraz magazynowych. Dodatkowo zabezpieczeniu antykorozyjnemu poddaje się też wszelkie elementy nośne wykonane ze stali. Malowanie konstrukcji stalowych Śląsk o sporej powierzchni odbywa się najczęściej poprzez natrysk powietrzny albo bezpowietrzny. Dzięki niemu można dotrzeć do wszystkich zakamarków, jak i pokryć środkiem wiele metrów stali w dosyć krótkim czasie.
Jakie jeszcze elementy można zabezpieczyć przed korozją?
Często maluje się preparatem antykorozyjnym także rurociągi. Powłoka wewnętrzna nie tylko eliminuje ryzyko tworzenia się rdzy, ale też przeciwdziała nieszczelności i zarysowaniom. To jednak nie wszystko. Taką ochrone stosuje się też w przypadku elementów żeliwnych, takich jak złącza budowlane i hydrauliczne. Ze zjawiskiem korodowania zmagają się często użytkownicy maszyn. Problem ten dotyczy zwłaszcza łańcuchów czy śrub. Przed korozją zabezpiecza się też:
- budowle architektoniczne,
- urządzenia,
- maszyny budowlane i rolnicze,
- instalacje przesyłowe,
- kontenery.
Właściwie każdy element wykonany ze stali powinien zostać zabezpieczony przed rdzą. Jeśli chodzi o czyszczenie i malowanie dachów małopolskie to najlepiej powierzyć je doświadczonej i renomowanej firmie, takiej jak RS-MAL. Odpowiednio dobrana metoda sprawi, że konstrukcje staną się odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.
Jakie zabezpieczenia antykorozyjne są dostępne?
Działania antykorozyjne należy zacząć już na etapie projektowania konstrukcji stalowych. Nieodpowiednio wybrane materiały czy też niestandardowe kształty profili często przyczyniają się do gromadzenia wilgoci, a tym samym skutkują powstawaniem zalążków rdzy. Ponadto, do tego zjawiska przyczyniają się sposoby łączenia i powodowane przez nie otwory. Na całe szczęście, istnieją pewne skuteczne metody zabezpieczenia antykorozyjnego. Jedną z nich jest wykorzystanie powłok organicznych, czyli lakierów i farb. Można też sięgnąć po powłoki metaliczne anodowe albo katodowe, a więc te z miedzi, niklu, cyny czy chromu. Zabezpieczaną powierzchnię zanurza się w ciekłym metalu albo wtryskuje go na powierzchnię.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanych inhibitorów korozji. Substancje te aplikuje się w już skorodowane obszary, przez co pozwalają na ograniczenie rozprzestrzeniania się rdzy. Inhibitory mogą być anodowe albo katodowe. Kolejną metodą jest ochrona elektrochemiczna. Wykorzystuje się w niej źródła zewnętrznego napięcia, które doprowadzają do tego, iż metal staje się katodą albo anodą ogniwa. Używa się również specjalne kształtki ochronne z metalu o niskim potencjale elektrochemicznym, które następnie mocuje się na konstrukcji stalowej. Do ochrony przed rdzą stosuje się wiele farb oraz systemów. Popularne są zwłaszcza farby jednoskładnikowe alkidowe czy poliwinylowe oraz dwuskładnikowe epoksydowe i poliuretanowe. Do ochrony konstrukcji stalowych stosuje się też produkty silikonowe i etylokrzemianowe.
Malowanie dachów małopolskie z użyciem wysokiej jakości farby daje długotrwałe efekty. Chcąc zapewnić konstrukcji stabilność i trwałość, należy wszystkie elementy stalowe poddać zabezpieczeniu antykorozyjnemu.