Jakie są najpopularniejsze trendy w malowaniu elewacji w tym sezonie?

W życiu trzeba podjąć wiele trudnych decyzji, z pewnością się z nami zgodzisz, że jedną z nich jest wybór koloru elewacji domu, ponieważ w katalogu farb znajduje się ponad 900 kolorów. To często sprawia, że czujemy się przytłoczeni i zdezorientowani. Dlatego mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze koloru elewacji. We wpisie poznasz także najpopularniejsze trendy w tym sezonie.

Jakie ogólne aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów elewacji budynku?

Wspominając o wyborze koloru elewacji, mamy na myśli nie tylko o nowe budownictwo, ale także renowacje starszych budynków. W pierwszym przypadku można wybrać praktycznie wszystkie kolory, z wyjątkiem, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na to nie pozwala. W drugim przypadku zalecane jest dostosowanie się do odcieni, które już znajdują się w projekcie budynku.

Istnieje kilka podstawowych wskazówek, o których zawsze warto pamiętać:

  • Postaw na kolory, które znajdują się już w otoczeniu i będą się z nim idealnie komponowały.
  • W większości przypadków najlepszą opcją jest unikanie bardzo jasnych lub krzykliwych kolorów.
  • Jeśli chcesz użyć ciemnych kolorów, najlepiej używać ich do małych detali lub przestrzeni, które nie są zbyt duże. Ciemna kolory zmniejszają wizualnie fasadę, więc są polecane do większych budynków.
  • Wybierając kolor, należy pamiętać, że w większości przypadków kolory na dużej powierzchni wydają się jaśniejsze.
  • Idealnym rozwiązaniem jest wybór uzupełniających się kolorów z tej samej gamy. Dzięki temu wykończenie będzie bardziej eleganckie.
  • Testowanie. Chociaż testowanie kolorów na rzeczywistym podłożu nie jest łatwe, nowe technologie dają taką możliwość. Możesz odtworzyć swój budynek za pomocą oprogramowania i wypróbować różne kombinacje kolorów. Prawdą jest, że nie ma to takiego samego efektu, co zobaczenie rezultatu na żywo, ale bez wątpienia jest to świetne narzędzie, które pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję.
  • Styl budynku także ma znaczenie. Inne kolory będą pasowały do domów rustykalnych i górskich, a jeszcze inne do budownictwo modernistycznego.
  • Przy wyborze koloru elewacji dobrze jest kierować się najnowszymi trendami. Faktem jest, że budynek może mieć własną osobowość, ale najlepiej byłoby, gdyby podążał za trendami, która są aktualnie. Gwarantuje to, że dom nie będzie wyglądał na przestarzały w krótkim czasie po wykonaniu elewacji.

Modne kolory elewacji w tym sezonie

Nie doświadczamy żadnej wielkiej rewolucji względem poprzednich lat, dlatego w tym sezonie modne kolory to przede wszystkim: beżowy i brązowy, biały, szary czarny oraz dodatki w żywych kolorach. Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób wybiera kolory w stonowanych odcieniach. Wynika to z faktu, że dają one poczucie harmonii w stosunku do otoczenia.

Beżowy i brązowy

Połączenie kolorów, które nigdy nie wychodzi z mody to beż i brąz. Ta mieszanka kolorów jest odpowiednia dla tych, którzy szukają nowoczesnego i modnego, a jednocześnie minimalistycznego wystroju domu. Brązowy kolor pomaga również podkreślić szczegóły architektoniczne domu, dzięki czemu przyciąga wzrok. Biorąc pod uwagę tę gamę, szczególnie modne są kolory kawowe (cappuccino, frappe).

Biały

Biel dodaje jasności i kojarzy się z pozytywnymi wrażeniami, więc pomalowanie elewacji na biało lub podobnie (kremowo, jasnobeżowo…) jest zawsze dobrym pomysłem i trendem w tym sezonie. Ponadto, w dzisiejszych czasach użycie bieli jest bardzo popularne do dekoracji pomieszczeń w domach, więc malowanie elewacji w jasnych odcieniach jest dobrym rozwiązaniem, aby uzupełnić dekorację. Ponadto biel odbija światło słoneczne, zapobiegając przegrzewaniu się ścian, dzięki czemu jest idealnymi kolorem do walki z uciążliwym upałem w okresie letnim.

Żywe kolory, takie jak pudrowy róż, pistacja i blady błękit

Od pewnego czasu w kolorach elewacji pojawiają się odważne kolory, takie jak pudrowy róż, pistacja i blady błękit. Niemniej jednak nie są to główne kolory, stanowią one dodatek do np. bieli, czy szarości. Kolory te warto zastosować do powierzchni typu: ramy okien, drzwi, kolumny, balkony, balustrady itp. Żywy kolor uwydatni te elementy i nada im charakteru.

Szary

Szary staje się coraz bardziej modnym kolorem w projektowaniu domów. Ten subtelny odcień jest uspokajającym i eleganckim kolorem, który można łatwo łączyć z innymi neutralnymi odcieniami, aby stworzyć wyrafinowany wygląd.

Gdy szare ściany są połączone z drewnianymi akcentami, efekt jest uderzający. Głęboka paleta szarości z drewnianymi akcentami może stworzyć różnorodne style, od nowoczesnego przez minimalistyczny po rustykalny. Dodaj akcenty metalu, a efekt będzie wręcz luksusowy. Inną ciekawą alternatywą jest okładziną imitująca szary kamień.

Czarny

W zależności od materiałów, które zdobią zewnętrzną część domu i ogólnego stylu domu, monochromatyczne czarne fasady są wschodzącym trendem, który sprawia, że dom wygląda elegancko i luksusowo. Ciemne, nasycone odcienie sprawiają, że budynek wyróżnia się i wygląda nowocześnie. Czerń doskonale komponuje się również z otaczającą zielenią. Jeśli nie chcesz projektować całej fasady domu na czarno, możesz zastosować ten kolor do bardziej subtelnych detali, takich jak drzwi wejściowe lub okiennice. Ponadto istnieją różne materiały wykończeniowe – nie tylko farby, czy tynk. Dostępne są także np. deski shou sugi ban, na wzór japoński, tak więc czarna elewacja nie musi być nudna.

Mamy nadzieję, że podane informacje pomogą Ci w szybkim wyborze modnego koloru elewacji. Następnym krokiem jest przejście od teorii do praktyki i rozpoczęcie prac. W tej dziedzinie nie pomoże Ci lepiej nikt inny, niż firma https://rs-mal.pl/, która sprawi, że Twój wymarzony projekt elewacji stanie się faktem.

.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona malowanie elewacji?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również