Odkryj różnice między malowaniem dachów płaskich a skośnych

Wybierając projekt domu, należy przyjrzeć się kwestii kształtu i rodzaju dachu. To właśnie od tego elementu, będzie zależał estetyczny wygląd całego obiektu, jak i jego funkcjonalność. Podejmując decyzję, trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, indywidualne preferencje czy lokalizację. Warto pamiętać, że wraz z upływem lat, będzie on wymagał renowacji. Oba rodzaje dachów maluję się w dosyć podobny sposób, chociaż można zauważyć pewne różnice.

Dachy płaskie- charakterystyka

Dachy płaskie to te, których nachylenie wynosi od 2 do 12 stopni. Budynki z dachami płaskimi cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Dzisiaj także wielu inwestorów decyduje się właśnie na tego typu rozwiązanie. Przeżywają one prawdziwy renesans, a ich budowa niesie ze sobą liczne korzyści. Płaski dach to prosta konstrukcja, a więc można ją o wiele szybciej zrealizować. Jest to więc sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Płaski dach to także wyższa energooszczędność. Zmniejszona powierzchnia zewnętrza wiąże się z lepszą termoizolacją. Wybierając taki dach, można też optymalnie wykorzystać panele słoneczne, poprzez możliwość bezproblemowego sterowania ich nachyleniem. Jakie inne zalety ma płaski dach?  Nie musimy się martwić problemami dotyczącymi logistyki czy innymi wyzwaniami, jakie niosą ze sobą wszechobecne skosy. Taki model to też większe możliwości rozbudowy, w razie potrzeby o kolejny poziom. Jest to więc korzystna inwestycja z myślą o przyszłości. Płaski dach charakteryzuje się większą wytrzymałością na czynniki pogodowe, takie jak np. wichury.  Płaski dach to też możliwość łatwego wejścia na niego, w celu wykonania różnych napraw czy np. przestawienia anteny. Daje on też wiele możliwości designu domu i idealnie komponuje się z budynkami nowoczesnymi.

Płaskie dachy nie są pozbawione wad. Należy wspomnieć o takich kwestiach jak:

  • problemy z wilgocią,
  • niekiedy można mieć trudności z wydaniem pozwolenia na budowę domu z dachem płaskim,
  • niezbędne odśnieżanie powierzchni dachu zimą,
  • trudności z odprowadzaniem wody.

Dachy skośne- charakterystyka

Dachy skośne są to te o nachyleniu powyżej 12 stopni. Najczęściej polecane są kąty nachylenia mieszczące się w przedziale 30-45 stopni. Wiąże się to z tym, że przy takim nachyleniu śnieg nie zalega na połaci, a woda deszczowa jest sprawnie odprowadzana. Strome dachy są chętnie wybierane przez inwestorów. Dają nam przede wszystkim różnorodność stylistyczną i estetyczną. Dachy spadziste pasują znakomicie do tradycyjnych, jak i nowoczesnych budynków. Gwarantują dużą swobodę w kształtowaniu stylu czy charakteru obiektu. Dachy skośne dzielą się na: dachy dwuspadowe, brogowe, mansardowe czy kopertowe. Atutem tego rozwiązania jest duża odporność. Modele te skutecznej ochraniają dom przed opadami atmosferycznymi. Tak samo dzieje się w przypadku liści, gałęzi czy innych zanieczyszczeń. Dachy skośne są trochę droższe od płaskich, jednak to inwestycja na długie lata, która nie wymaga częstej konserwacji. Oczywiście, w ich przypadku także istnieje możliwość zaadoptowania poddasza na pomieszczenia mieszkalne. Dach spadzisty zapewnia nam też o wiele lepsze parametry w zakresie tłumienia hałasów od dachu płaskiego. To rozwiązanie o walorach estetycznych i świetnych parametrach funkcjonalnych.

Jeśli chodzi o ich wady to można wymienić:

  • wyższa cena budowy,
  • większe narażenie na działanie wiatru,
  • mniejsza ilość powierzchni na poddaszu możliwej do zaaranżowania,
  • trudniejszy dostęp do dachu.

Malowanie dachów płaskich i skośnych- jak wygląda? Jakie są różnice między obiema procedurami?

Po pierwsze warto pamiętać, że dach płaski jest bardziej zanieczyszczony. Pojawiają się na nim liczne liście, igły, gałęzie, jak i wszelkiej maści inne zanieczyszczenia. Z tego względu, cała procedura jego udrożniania i oczyszczania zajmuje więcej czasu. Jeśli chodzi o malowanie dużej powierzchni dachów płaskich, wykorzystuje się najczęściej agregaty hydrodynamiczne. Malowanie dachów płaskich jest też bezpieczniejsze i łatwiejsze. Pracownicy firm zajmujących się takimi usługami nie muszą korzystać z licznych zabezpieczeń. Prace wysokościowe mogą więc przebiegnąć o wiele szybciej i nie wiążą się z tak wysokim ryzykiem upadku. Dach płaski jest więc bardziej praktyczny. Mniejsza powierzchnia zewnętrza to też mniejsza ilość zużytej farby. Jeżeli chodzi o skośny, to do jego pomalowania niezbędne jest użycie specjalistycznego zabezpieczenia, zgodnego z obowiązującymi normami. Maluje się go trochę trudniej, ponadto niezbędne jest użycie większej ilości materiałów. W zależności od rodzaju połaci do malowania stosuje się agregaty lub odpowiednie pędzle.

Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, jak i narzędzi, najlepiej zdecydować się na usługę specjalistycznej firmy, takiej jak rs-mal. Specjaliści zadbają o estetyczne pomalowanie dachu płaskiego, jak i stromego, a także pomogą w dobraniu wysokiej jakości farby.

.

Szukasz profesjonalnej firmy, która wykona malowanie dachu?

Skorzystaj z oferty RS-MAL i zaoszczędź swoje pieniądze. Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie malowania dachów, elewacji i konstrukcji stalowych.

Zobacz również