Dlaczego malowanie pokrycia dachowego jest tak ważne?
Dach każdego dnia narażony jest na działanie zróżnicowanych i często trudnych warunków atmosferycznych. Mróz, śnieg, deszcz, wysoka temperatura, mogą negatywnie wpłynąć na pokrycie dachowe. Podobnie inne czynniki, takie jak liście, gałęzie czy mech, które znajdują się na dachu, mogą powodować zarysowania i uszkodzenia powierzchni. Odpowiednia i regularna konserwacja pozwalają na eliminację wielu problemów, jeszcze zanim doprowadzą one do trwałych uszkodzeń.
Malowanie pozwala zatem odpowiednio zabezpieczyć dach przed dalszymi uszkodzeniami i negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo malowanie połaci dachowej jest ważną kwestią w kontekście estetyki i doskonałego wyglądu budynku.
Przygotowanie do malowania dachu
Proces malowania dachu wymaga odpowiedniego przygotowania. Prace powinny być właściwie zaplanowane, z uwzględnieniem pory roku, warunków pogodowych, a także stanu dachu. Zanim prace zostaną rozpoczęte, konieczna jest dokładna ocena poszycia. Pozwoli to dobrać odpowiednie środki konserwacji, w zależności od materiału, z jakiego wykonany jest dach.
Zanim dojdzie do malowania, trzeba w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić powierzchnię z zalegających liści, gałęzi, mchu. Następnie trzeba sprawdzić ewentualne uszkodzenia, ocenić ich skalę i dokonać napraw. Dużym zagrożeniem dla konstrukcji jest rdza, która jeśli nie zostanie zabezpieczona, może powodować dalsze niszczenie, co w konsekwencji doprowadzić może nawet do wymiany poszycia. Występujące na powierzchni ogniska rdzy usuwane są przy pomocy drucianej szczotki, a to, czego nie udało się usunąć ręcznie, należy zeszlifować, a finalnie oczyścić jeszcze papierem ściernym. Bardzo ważne, aby prace te wykonać dokładnie, aby rdza nie niszczyła kolejnych fragmentów poszycia. Następnie należy zagruntować powierzchnię, a jeśli po oczyszczeniu powstały ubytki, konieczne jest ich zabezpieczenie.
Gdy połać dachowa jest już oczyszczona, zanim rozpoczną się prace malarskie, należy jeszcze całość dokładnie odpylić i odtłuścić, a następnie gruntownie i bardzo dokładnie umyć. Takie postępowanie sprawia, że malowanie przyniesie oczekiwany efekt nie tylko wizualny, ale przede wszystkim praktyczny.
Kiedy najlepiej zdecydować się na malowanie dachu?
Czy dach można pomalować w dowolnym momencie? Niestety nie. Zatem jaki jest najlepszy czas na malowanie dachu? Prace należy dokładnie zaplanować, uwzględniając m.in. porę roku czy czynniki atmosferyczne. Malowania nie należy wykonywać zimą, ze względu na niską temperaturę. Wśród podstawowych zaleceń dotyczących odnawiania dachów wskazuje się, że temperatura powietrza najlepiej, jeśli będzie utrzymywała się w przedziale od +10 do +25 stopni. Zimą i latem temperatury nie zawsze mieszczą się w wyznaczonym przedziale. Dodatkowo przyjmuje się, że wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Planując malowanie dachu, najlepiej jest ustalić termin wiosną lub jesienią, kiedy temperatury nie są zbyt wysokie, ani zbyt niskie, a wilgotność powietrza i ryzyko opadów są mniejsze. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ czynniki te mogą negatywnie wpłynąć m.in. na przyczepność farby, a tym samym końcowy efekt wykonywanych prac.
Co wybrać do malowania dachu i jak poprawnie wykonać prace?
Przygotowując się do prac związanych z renowacją dachu, trzeba pamiętać o dbaniu o odpowiednie środki, dedykowane do tego typu prac. Dotyczy to już samego etapu przygotowania do malowania dachu, czyli specyfików niezbędnych do oczyszczania, usuwania rdzy, odtłuszczania, mycia czy gruntowania, ale też samego malowania. Wielu producentów przygotowuje farby do dachów, cechujące się specjalną formułą, np. o zwiększonej odporności na działanie czynników atmosferycznych.
Przed rozpoczęciem malowania farbę w pierwszej kolejności należy dokładnie wymieszać. Aby uzyskać optymalny efekt wizualny oraz doskonałe zabezpieczenie zaleca się, aby powierzchnia dachu została pomalowana co najmniej dwa razy. Każdą warstwę nakłada się w odstępie 6 godzin. Czas ten jest niezbędny, aby farba wyschła i można na nią było nałożyć kolejną. Farbę nakładać można zarówno wałkiem, jak i pędzlem, chociaż dużą popularnością cieszą się metody natrysku pneumatycznego i hydrodynamicznego, gdyż pozwalają przyspieszyć wykonywane prace.
Malowanie dachu wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i doświadczenia, które pomogą właściwie zaplanować kolejne prace. Dlatego też zadanie najlepiej jest powierzyć specjalistom, takim jak https://rs-mal.pl/.