Czyszczenie dachu nie musi być trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i specjalistycznej wiedzy. Osoby niedoświadczone pod tym względem mogą mieć niemały problem, jeśli przeprowadzą czyszczenie bez właściwej analizy. Co więc warto wiedzieć na temat pielęgnacji powierzchni w zależności od rodzaju pokrycia? Oto najważniejsze szczegóły.
Czyszczenie dachu – co warto o nim wiedzieć?
Czyszczenie dachu wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Specjalistyczne firmy używają do niego, np. myjek ciśnieniowych, dozowników i innych akcesoriów oraz profesjonalnych płynów. Do tego usuwanie mocno widocznych śladów często związane jest z użyciem intensywnych środków, przy których stosowaniu trzeba być bardzo uważnym. Co istotne, na końcowym etapie ważna jest impregnacja, pozwalająca znacząco opóźnić proces powstawania kolejnych zanieczyszczeń.
Ponieważ jakby tego było mało, jest to praca przeprowadzana na dużej wysokości, zaleca się jej wykonywanie jedynie osobom z doświadczeniem. To one będą najlepiej wiedzieć, jakie prace przeprowadzić przy danym rodzaju dachu. Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się kilku szczegółów związanych z pielęgnacją powierzchni, np. aby przygotować się do kontaktu ze specjalistą, poznaj poniższe szczegóły.
Na czym polega mycie dachówki i blachodachówki?
Najpopularniejszymi rodzajami pokryć dachowych są blacha lub blachodawchówka. Mycie tego pokrycia można wykonać poprzez zmycie zabrudzeń wodą pod dużym ciśnieniem, następnie pianowaniem, a potem zmyciem piany gorącym strumieniem. Czasami silniejsze zabrudzenia wymagają jeszcze szczotkowania, które z powodzeniem przeprowadzi każda profesjonalna firma.
Szczególne wymagania podczas mycia dachu z blachy gładkiej i trapezowej
Podczas mycia dachu z blachy gładkiej należy uważać na silne detergenty i środki chemiczne. Nie można też używać twardych ani ostrych szczotek. W przypadku takiego pokrycia przydadzą się jedynie miękkie myjki oraz detergenty do powierzchni powlekanych. Ponieważ należy doprowadzić do tego, by woda nie wnikała pod pokrycie, dach musi być myty od kalenicy w dół i na boki.
W przypadku blachy trapezowej sprawa wygląda podobnie. Sprawdzi się woda pod ciśnieniem, delikatna szczotka o lekkim włosiu oraz detergent do czyszczenia powierzchni powlekanych. Jeśli wykonuje się czyszczenie na własną rękę, trzeba być szczególnie uważnym podczas mocniejszego szorowania, a najlepiej go całkowicie unikać. Inaczej łatwo uszkodzić powierzchnię.
Jak myć dach? Gont bitumiczny myje się inaczej
Gont bitumiczny na dachu myje się nieco inaczej. Jego struktura sprawia, że stosuje się niskociśnieniową metodą połączoną z silnymi, lecz biodegradowalnymi środkami chemicznymi. Po czyszczeniu zacieków stosuje się profesjonalną impregnację, która ograniczy wnikanie wody opadowej w głąb struktury powierzchni.
Jak często myć dach?
Producenci jako wskazują, że czyszczenie dachu można przeprowadzać średnio co pięć lub nawet 10 lat, jednak wiele w tej kwestii zależy od rodzaju pokrycia, to, w jakim miejscu stoi budynek, czy lokalizacja jest zacieniona, oraz w jaki sposób eksploatuje się pokrycie. Nie bez znaczenia są również miejscowe warunki pogodowe.
Warto podkreślić, że tylko dzięki czyszczeniu dachu zapobiega się wszelkiego typu nieszczelnościom, przeciekaniu oraz zapychaniu rynny. Do tego brudny dach, gdzie zabrudzenia wymykają się spod kontroli, mogą skutkować zaprzestaniu odprowadzania wody, a co za tym idzie – ogromnym trudnościom w codziennym funkcjonowaniu domowników.
Długotrwałe zabrudzenia mogą prowadzić nawet do zniszczeń dachu, a co za tym idzie, zamiast regularnego czyszczenia może pojawić się konieczność wymienienia całej konstrukcji. Tego większość domowników chciałaby uniknąć, nie tylko ze względu na niewygodę remontu, ale również ogromne koszty.
Chcesz odświeżyć dach? Skorzystaj z pomocy ekspertów
Chcąc odświeżyć swój dach, warto korzystać jedynie z oferty sprawdzonych firm, które cieszą się renomą na rynku i mogą pochwalić się latami doświadczenia. Do takich przedsiębiorstw niewątpliwie należy RS-MAL. Firma ta wyznacza nowe standardy na rynku m.in. dzięki temu, że podczas malowania dachów stosuje cztery sprawdzone kroki:
- czyszczenie dachu;
- odtłuszczanie jego powierzchni;
- usuwanie ognisk rdzy;
- malowanie.
To właśnie dzięki czyszczeniu eliminuje się mech, bakterie, glony, usuwa najgorsze zabrudzenia, podnosi odporność przed wpływem czynników atmosferycznych na powierzchnię dachu, a także przeprowadza stan techniczny powierzchni – specjaliści szybko zwrócą uwagę na wszelkie niedoskonałości. To kompleksowa usługa, obok której trudno przejść obojętnie!